Czy wiesz, że

…przez całe życie w naszych organizmach kumulują się metale ciężkie, które wpływają na samopoczucie i obarczają ryzykiem poważnych chorób?

…naturalne ścieżki detoksykacji organizmu z metali ciężkich mogą być zaburzone?

…przewlekłe zatrucie metalami ciężkimi może mieć związek z takimi chorobami jak:

  • autyzm,
  • całościowe zaburzenie rozwoju,
  • borelioza,
  • zaburzenia mitochondrialne,
  • zaburzenia metylacji,
  • PANS/PANDAS,
  • niedoczynność tarczycy,
  • zespół chronicznego zmęczenia,
  • kandydoza,
  • depresja,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia snu,
  • ataki paniki,
  • fibromialgia,
  • stwardnienie rozsiane,
  • wrażliwość chemiczna,
  • alergie,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • zespół jelita drażliwego,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • i wiele wiele innych…

…metale ciężkie mogą być przyczyną łysienia, słabych włosów, paznokci i skóry?

…detoksykacja za pomocą chlorelli, kolendry, wlewów dożylnych z DMPS czy glutationu jest nieskuteczna i niebezpieczna?

…warunkiem skutecznej i bezpiecznej detoksykacji organizmu z metali ciężkich jest przestrzeganie zasad farmakokinetyki i stosowanie substancji, które na odpowiednio długo wiążą metale ciężkie?

…detoksykacja metali ciężkich, odpowiednia dieta i suplementacja może wspomóc terapie konwencjonalne w leczeniu choroby przewlekłej, z którą zmagasz się od lat?

…detoksykacja metali ciężkich może przynieść korzyści, nawet jeśli uważasz się za osobę zdrową, np. poprawić Twoją kondycję i urodę ?

Holistyczny Program Odnowy Organizmu to program dietetyczno-suplementacyjny, którego celem jest przywrócenie i utrzymanie homeostazy organizmu. Program ma charakter holistyczny, ponieważ nie tylko leczy objawy (dieta, suplementacja), ale przede wszystkim usuwa przyczynę zaburzeń metabolicznych – toksyczne pierwiastki (protokół Cutlera)

Przez całe życie (także w okresie prenatalnym) jesteśmy narażeni na toksyczne metale, takie jak rtęć, ołów, arsen, kadm, nikiel, antymon, srebro czy aluminium. Pierwiastki te różnią się stopniem toksyczności i nie mają żadnej użyteczności biologicznej, a więc stanowią zagrożenie dla każdego żywego organizmu! W zależności od naszych predyspozycji genetycznych i czynników środowiskowych toksyczne pierwiastki stopniowo odkładają się w tkankach „wypierając” z organizmu niezbędne minerały, takie jak cynk, magnez czy selen oraz powodując stres oksydacyjny i uszkodzenia struktur komórkowych. Innymi słowy, toksyczne pierwiastki stają się integralną częścią organizmu, powodując zakłócenia w jego funkcjonowaniu. To tak, jakby w skomplikowanej maszynie podmienić oryginalne części na wadliwe zamienniki i nalać zanieczyszczonego paliwa, przez co całe urządzenie przestaje działać optymalnie, zaczyna się psuć, aż wreszcie przestaje działać.

Czynniki środowiskowe i genetyczne decydują o specyfice, kierunku i intensywności zaburzeń metabolicznych powodowanych przez toksyczne metale, a te dodatkowo mają różne właściwości fizykochemiczne. Co więcej, obciążenie toksycznymi pierwiastkami jest właściwie niewykrywalne standardowymi testami diagnostycznymi (badanie moczu i krwi). Z tego powodu objawy zatrucia metalami mogą mieć tak wiele „twarzy” i być pomijane w konwencjonalnym postępowaniu diagnostycznym i terapeutycznym.

Spośród toksycznych metali na szczególną uwagę zasługuje rtęć, ponieważ najsilniej ingeruje w gospodarkę mineralną organizmu i powoduje stan określany jako „zaburzony transport mineralny„. Przykładowe, istotne źródła rtęci to wypełnienia amalgamatowe, niektóre szczepionki, rozbite termometry rtęciowe i żarówki typu CFL, a także ekspozycja prenatalna (transfer metali ciężkich z organizmu matki do płodu) oraz mniej znaczące źródła, takie jak ryby i owoce morza (w szczególności duże ryby drapieżne), tatuaże i wiele innych. W stanie zaburzonego transportu mineralnego naturalne ścieżki detoksykacji są niewydolne i dochodzi do stopniowej akumulacji rtęci i innych toksycznych pierwiastków. Rtęć ingeruje w tak olbrzymią ilość procesów biochemicznych, że zatrucie tym pierwiastkiem prowadzi do manifestacji wielu uwarunkowanych genetycznie słabości naszego organizmu. Zatrucie rtęcią to niebezpieczna zabawa z nabitą bronią – naszymi genami. Im więcej istotnych źródeł narażenia na ten pierwiastek w przeszłości, tym większa szansa, że broń niespodziewanie odpali. Każda pojedyncza znacząca ekspozycja na rtęć to kolejna porcja tej toksyny w tkankach. W pewnym momencie organizm już nie jest w stanie kompensować narastających zaburzeń metabolicznych, kapituluje i rozwija się choroba. Identyfikacja zaburzonego transportu mineralnego możliwa jest na podstawie wyników analizy pierwiastkowej włosów w laboratorium Doctor’s Data (weryfikacja „reguł zliczania” opracowanych przez dr A. H. Cutlera).

Na tym etapie mam dobrą i złą wiadomość. Zacznę od dobrej…

Jeśli masz przewlekły problem zdrowotny, a Twoja analiza pierwiastkowa włosa wskazuje na „zaburzony transport mineralny” (równoznaczne z przewlekłym zatruciem rtęcią) i/lub reagujesz na protokół Cutlera, to z dużym prawdopodobieństwem udało Ci się znaleźć przyczynę choroby i masz szansę na powrót do zdrowia!

Teraz czas na złą…

Bardzo łatwo zatruć się toksycznymi pierwiastkami, ale niezwykle trudno wyprowadzić je z organizmu. Najczęściej trwa to kilka lat, wymaga systematyczności i cierpliwości. Powrót do homeostazy i regeneracja to długotrwały proces. Przez wiele lat (czasem już od urodzenia) Twój organizm nie działał tak, jak był do tego „zaprogramowany”. Holistyczny Program Odnowy Organizmu to nie lek przeciwbólowy o przyspieszonym działaniu, tylko długotrwały proces, którego celem jest „życie bez bólu”.

Program składa się z czterech podstawowych etapów:

  1. Identyfikacja zaburzeń metabolicznych (od kilku dni do kilku tygodni)
  2. Przygotowanie do detoksykacji (od dwóch tygodni do kilku miesięcy)
  3. Detoksykacja (od roku do kilku lat)
  4. Optymalizacja (do końca życia)

FAZA I: Identyfikacja zaburzeń metabolicznych

Precyzyjna identyfikacja zaburzeń metabolicznych ma na celu dostosowanie diety i suplementacji, które pozwolą na kontrolę objawów i znaczącą poprawę samopoczucia do momentu przerwania istotnej bieżącej ekspozycji (Faza II) i usunięcia toksycznych metali z organizmu (Faza III). W związku z powyższym, pierwszy etap programu polega na zebraniu jak największej ilości informacji na temat Twojego zdrowia. W tym celu niezbędne jest wypełnienie ankiety i wykonanie badań.

Uwaga! Nie wymagam kosztownych badań do rozpoczęcia kolejnych etapów Programu. Wymagane jest wykonanie jedynie tych podstawowych, które pozwolą na uzyskanie informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Na rynku jest dostępnych wiele testów diagnostycznych, mniej lub bardziej informatywnych. Poniżej przedstawiam listę wymaganych, zalecanych i opcjonalnych. Im więcej wykonanych badań zalecanych i opcjonalnych, tym bardziej precyzyjne rekomendacje dietetyczne i suplementacyjne. Nie sugeruję firm, w których należy wykonać poniższe badania. Wyjątek to analiza pierwiastkowa włosów, która musi być wykonana w laboratorium Doctor’s Data (warunek konieczny do diagnozy przewlekłego zatrucia rtęcią). Można to zrobić bezpośrednio przez HolisticHeal (https://www.holisticheal.com/hair-elements-test.html) lub pośredników: Genom ( http://www.genom.com.pl/analiza-pierwiastkowa-wlosa.html), Arcana ( http://drcubala.com/)

LISTA BADAŃ

Wymaganeobowiązkowe i niezbędne do rozpoczęcia programu:

  • wypełnienie ankiety/wywiad bez badań*

*teoretycznie nie potrzebujesz specjalistycznych badań do rozpoczęcia kolejnych faz programu (nie dotyczy osób, u których wywiad wykaże konieczność przeprowadzenia podstawowych badań). Prawdopodobnie zdziwisz się jak wiele problemów zdrowotnych można zdiagnozować na podstawie samego wywiadu i analizy objawów. Dobranie suplementacji i diety będzie trudniejsze, ale wciąż możliwe. Takie postępowanie można porównać do chodzenia po omacku w ciemnym pokoju – po pewnym czasie wzrok przyzwyczaja się do ciemności i widać kontury. Można, tylko po co? Korzystajmy ze zdobyczy współczesnej medycyny. Sama diagnoza zatrucia metalami ciężkimi może również odbywać się na podstawie listy objawów, a także reakcji organizmu na substancje mobilizujące toksyczne pierwiastki.

Podstawowenieobowiązkowe, ale umożliwiają „laboratoryjną” diagnozę zatrucia toksycznymi metalami oraz wykrycie niektórych zaburzeń metabolicznych i niedoborów; ocena funkcji nerek i wątroby w przypadku podejrzenia niedoczynności tych organów:

  • analiza pierwiastkowa włosa w Doctor’s Data;
  • pełna morfologia z rozmazem;
  • diagnostyka nerek – kreatynina (mocz, krew), klirens kreatyniny;
  • diagnostyka wątroby – próby wątrobowe (ALAT, AspaT, GGTP, GST, bilirubina, inne).

Rozszerzone zalecanenieobowiązkowe, ale umożliwiają identyfikację wielu zaburzeń metabolicznych, które można wesprzeć odpowiednią dietą i suplementacją; w trakcie konsultacji mogę sugerować wykonanie niektórych badań z tej listy:

  • badanie krwi: magnez, potas, sód, BUN (azot mocznika), cholesterol HDL / LDL, całkowity cholesterol, trójglicerydy, amoniak, poziom witaminy D, histamina, peroksydaza glutationowa, ferrytyna, ceruloplazmina, mocznik, homocysteina, fosfataza zasadowa;
  • badanie ogólne moczu z OB;
  • diagnostyka tarczycy: tyreotropina (TSH), wolna trijodotyronina (FT3), wolna trijodotyronina (FT3), p/c antytyreoglobulinowe (ATG), p/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO);
  • diagnostyka niedoboru wit. B12: kwas metylomalonowy w moczu, poziom holo-TC we krwi, całkowita B12 we krwi;
  • panel aminokwasów w surowicy;
  • analiza pierwiastkowa krwinki czerwonej (Doctor’s Data);
  • ocena subpopulacji limfocytów T, B oraz komórek NK;
  • poziom immunoglobulin: IgE, IgA, IgM, IgG wraz z podklasami (IgG1-4);
  • badanie diaminoksydazy w surowicy (DAO);
  • diagnostyka trzustki (enzymy trzustkowe): amylaza, elastaza, lipaza;
  • ciśnienie krwi;
  • kompleksowe badanie zdolności detoksykacyjnej wątroby; (https://www.holisticheal.com/health-tests/all-health-tests/hepatic-detox-profile.html lub inne tożsame);
  • poziom DHEA i DHEA-S (krew);
  • poziom siarczanów w moczu / krwi;
  • diagnostyka nadnerczy: oznaczanie kortyzolu (surowica, dobowa zbiórka moczu, ślina – kilka odrębnych pobrań w ciągu dnia);
  • panel kwasów tłuszczowych (poziom EPA, DHA, współczynnik omega-3) – krew;
  • diagnostyka cukrzycy: glukoza, hemoglobina A1c, albuminy w moczu, oznaczenie stężenia przeciwciał (cukrzyca typu 1) – zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego;
  • peroksydaza lipidowa (mocz);
  • glutation zredukowany/utleniony (krew);
  • peroksydaza glutationowa (krew);
  • oznaczanie przeciwciał – choroby autoimmunologiczne (według zaleceń lekarza).

Rozszerzone opcjonalnenieobowiązkowe i przeważnie kosztowo nieefektywne; na rynku jest wiele drogich testów diagnostycznych, których przydatność w kontekście niniejszego programu jest niewielka – wyjaśnień udzielam w trakcie konsultacji):

  • analiza kwasów organicznych (OAT, 24-godzinna zbiórka moczu);
  • poziom szczawianów w moczu;
  • panel / ocena cytokin Th1/Th2 (test CBA);
  • test na uroporfiryny;
  • poziom rtęci, miedzi, ołowiu, kadmu w moczu;
  • badanie ONE (Optimal Nutritional Evaluation);
  • panele PANDAS;
  • badania bazowe jelit/profile probiotyczne;
  • diagnostyka alergii – testy skórne;
  • testy w kierunku alergii pokarmowych;
  • panele genetyczne.

Powyższa lista nie jest kompletna, ale w moim przekonaniu wyczerpuje identyfikację zaburzeń metabolicznych istotnych z punktu widzenia niniejszego programu. Interpretuję wszystkie badania z powyższej listy w zakresie istotnym do opracowania odpowiedniej diety i suplementacji.

FAZA II: Przygotowanie do detoksykacji

Detoksykacja nie jest możliwa bez mobilizacji metali ciężkich w organizmie. Należy spodziewać się, że taka „wędrówka” toksyn nie pozostanie obojętna dla naszego samopoczucia. Chociaż protokół Cutlera opracowany jest w taki sposób, aby efekt mobilizacji był jak najmniej odczuwalny, to w celu wsparcia organizmu niezbędna jest podstawowa suplementacja (witamina C, witamina E, magnez, cynk, wsparcie wątroby i nadnerczy), a w wielu przypadkach również dieta. Detoksykację bez odpowiedniej suplementacji i diety można porównać do pracy silnika z niskim poziomem oleju – z biegiem czasu może dojść do „zatarcia” organizmu.

Nie można usuwać toksyn w trakcie bieżącej ekspozycji. Najprościej to ujmując: nie wyschniesz stojąc na deszczu. Ponadto zwiększanie puli metali ciężkich w trakcie mobilizacji (detoksykacji) nasila ich toksyczny efekt. Stąd też, warunkiem koniecznym do rozpoczęcia kolejnego etapu Programu jest unikanie i/lub przerwanie istotnej bieżącej ekspozycji na toksyczne metale (np. usunięcie amalgamatów zgodnie z procedurą International Academy of Oral Medicine and Toxicology – IAOMT: https://iaomt.org/). Co należy traktować jako bieżącą istotną ekspozycję? Jest to kwestia indywidualna i wymaga wywiadu w trakcie konsultacji.

Na tym etapie wprowadzam również suplementację dodatkową na podstawie zaburzeń metabolicznych zdiagnozowanych w I etapie Programu.

FAZA III: Detoksykacja

Rtęć w odróżnieniu od innych metali ciężkich może ingerować praktycznie w każdy ważny dla funkcji życiowych proces biochemiczny: niszczy błony komórkowe, inaktywuje enzymy, deformuje białka, indukuje powstawanie wolnych rodników i procesów zapalnych, zaburza gospodarkę mineralną i hormonalną. Zaburzenia na poziomie pierwiastkowym manifestują się licznymi dysfunkcjami na poziomie cząsteczkowym, tkankowym i układowym, na przykład mitochondria nie produkują wystarczającej ilości energii, układ odpornościowy nie utrzymuje równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym (dysbioza), nie radzi sobie z patogenami (immunosupresja, borelioza) lub atakuje własne tkanki (choroby autoimmunologiczne), gruczoły wydzielania wewnętrznego produkują za dużo lub za mało hormonów (np. niedoczynność/nadczynność tarczycy, zmęczenie nadnerczy), układ pokarmowy wytwarza za mało enzymów/soków trawiennych (np. nietolerancje pokarmowe), metylacja funkcjonalna jest hamowana (np. obniżona aktywność MTHFR), szlaki metaboliczne wątroby są przyspieszone lub spowolnione (np. wrażliwość chemiczna), przewodnictwo w układzie nerwowym osłabione (choroby neurologiczne/psychiczne). Twoje geny, poziom zatrucia, a także moment życia, w którym nastąpiła ekspozycja na metale ciężkie, decydują o wystąpieniu i nasileniu powyższych zaburzeń (podatność). Obecnie jednak usilnie próbuje się przeforsować teorię, że na wiele chorób jesteśmy „skazani” od urodzenia. Zatrucie metalami ciężkimi na wczesnym etapie życia może objawiać się całościowymi zaburzeniami rozwoju (np. autyzm dziecięcy, Zespół Aspergera)

Z uwagi na powyższe, III etap programu to nie tylko usuwanie metali ciężkich, ale także wsparcie układu odpornościowego, pokarmowego, nerwowego, krwionośnego, dokrewnego i mitochondriów poprzez właściwe protokoły, suplementację i dietę . Wprowadzenie ich w odpowiednim momencie Programu pozwoli na poprawę samopoczucia i kontrolę objawów do momentu usunięcia prawdopodobnej przyczyny zaburzeń – metali ciężkich.

Przy poważnych chorobach i wielu zaburzeniach metabolicznych możesz potrzebować silnych i skutecznych leków, które pozwolą Ci kontrolować objawy i funkcjonować w stopniu umożliwiającym trzymanie się Programu i detoksykację metali ciężkich. Sama dieta i suplementacja, choć bywa bardzo skuteczna, to przy niektórych problemach zdrowotnych jest niewystarczająca. Farmakoterapia związana jest z relatywnie wysokim ryzykiem działań niepożądanych, dlatego profil bezpieczeństwa leków jest przeważnie nieporównywalnie gorszy niż odpowiednio dobrana suplementacja i dieta. Niemniej jednak, przy silnych objawach choroby korzyści z farmakoterapii mogą przewyższać ryzyko, a Ty musisz mieć siłę do walki o własne zdrowie! Holistyczny Program Odnowy Organizmu jest terapią komplementarną względem terapii konwencjonalnych. Konsultacje z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki są niezbędne, w szczególności w sytuacji gdy dieta, zmiana stylu życia i suplementacja nie dają pożądanych efektów. Pamiętaj jednak, że w każdej dziedzinie życia mamy lepszych i gorszych specjalistów. Rekomenduję, aby silne leki i ryzykowne terapie konsultować z kilkoma specjalistami, a także sięgnąć po opinie wielu innych pacjentów, którzy mają doświadczenie z daną terapią.

Faza III programu trwa długo (co najmniej rok), a w skrajnych przypadkach bardzo długo (>5 lat). Wszystko zależy od Twoich problemów zdrowotnych, poziomu zatrucia, a także od samodyscypliny oraz liczby i rodzaju wprowadzanych interwencji w trakcie trwania Programu. Niewątpliwie, czynnik ekonomiczny również ma znaczenie, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na drogie suplementy i dietę. W trakcie konsultacji informuję o wariancie minimum niezbędnym do ukończenia Programu. Należy jednak liczyć się z tym, że wariant minimum wydłuży proces detoksykacji.

Detoksykacja to nie sprint, pośpiech wręcz nie jest wskazany. Niestety, większość z nas oczekuje szybkiego działania, natychmiastowej poprawy. Przewlekłe choroby rozwijały się przez wiele lat, nie można zatem oczekiwać, że bardzo szybko ustąpią. „Złośliwość” metali ciężkich polega na tym, że bardzo łatwo przedostają się do organizmu, a potwornie wolno są z niego usuwane. Ponadto interwencje, takie jak dieta i suplementy, zazwyczaj nie działają od razu i nie przynoszą natychmiastowej ulgi – efekt może być odczuwalny po kilku dniach, czasem tygodniach. Podobnie jak szybkie i intensywne odchudzanie jest niezdrowe dla organizmu i skutkuje „efektem jojo”, terapie nastawione na szybki efekt są na dłuższą metę nieskuteczne, a nierzadko też szkodliwe.

W związku z powyższym w III fazie Programu należy przestrzegać następującej dewizy: Szybki sprint może skrajnie wycieńczyć organizm i być przyczyną rezygnacji z biegu, zaś wolny trucht, w którym odpowiednio rozłożysz siły, sprawi, że dobiegniesz do mety. Ta meta to Twoje zdrowie. W tej konkurencji nie chodzi o to, jak szybko dobiegniesz, tylko czy w ogóle dobiegniesz.

Motywacja przyjdzie wraz z pierwszymi postępami i poprawą samopoczucia, najczęściej po kilku miesiącach, czasem wcześniej, czasem później. W detoksykacji metali ciężkich protokołem Cutlera występują zjawiska nazywane „fazą zrzutu (dump phase)” lub „przestoju (stall period)” – wynikają z farmakokinetyki usuwania metali ciężkich i stanowią okres przejściowy w procesie oczyszczania. Jeśli wystąpią, to przez pewien czas można mieć wrażenie braku postępów, a w niektórych przypadkach przejściowe nieznaczne nasilenie niektórych objawów. Przyczyna tego zjawiska jest dobrze znana osobom, które przeszły przez Program: spadek puli toksycznych metali w krwiobiegu powoduje „zrzut” toksycznych metali przez tkanki do krwi zgodnie z gradientem stężeń. Pocieszające jest to, że niektórzy w ogóle nie odczuwają fazy zrzutu lub przestoju oraz, że jest wiele sposobów na minimalizację tego efektu.

Co w Programie jest najtrudniejsze? W moim przekonaniu, najtrudniejsze jest znalezienie w sobie pokładów cierpliwości do konsekwentnej realizacji programu, w szczególności w okresie braku postępów (stall period). Zdaniem niektórych osób realizujących Program, najtrudniejsze są pobudki w nocy. Protokół Cutlera jest bezpieczny i skuteczny właśnie dlatego, że obowiązują w nim ściśle określone reguły związane z kinetyką detoksykacji, a to niestety wiąże się z przerywaniem snu, na szczęście tylko przez dwie noce w tygodniu (można dłużej). Jeśli jesteś w stanie w każdym tygodniu (można co 2 tygodnie lub jeszcze rzadziej, ale proces się wydłuża) nieprzerwanie przez trzy dni i dwie noce co 3 godziny (dobrze sprawdza się seria alarmów w telefonie komórkowym) przyjmować lub podawać innej osobie określoną dawkę suplementu, to tak – jesteś gotowy! Są to relatywnie niskie dawki suplementu, co sprawia, że proces jest bezpieczny. Przestrzeganie powyższych zasad jest obowiązkowe i nie ma drogi na skróty. Niestety, każdy kij ma dwa końce. Trzymanie się powyższych reguł sprawia, że Program może trwać nawet kilka lat. Wyobraź sobie piwnicę zalaną wodą po sam sufit. Załóżmy, że woda w ogóle nie wysycha i nie wsiąka. Przez trzy dni i dwie noce co 3 godziny bierzesz z kuchni mały kubek, schodzisz do piwnicy i nabierasz wody. Kubek to Twoja dawka suplementu, woda to metale ciężkie w Twoim organizmie. Wchodzisz z kubkiem pełnym wody na górę i wylewasz zawartość do zlewu. Przy założeniu, że robisz tak regularnie co tydzień, jak myślisz ile lat Ci to zajmie? Autor protokołu – Dr Cutler, oszacował, że jeśli będziesz to robił krócej niż 3 dni i 2 noce w tygodniu, to bardziej zmęczysz się wchodząc i schodząc po schodach niż odczujesz korzyści z ubytku wody w piwnicy. W efekcie będziesz czuł się co raz gorzej, stracisz cierpliwość i nie osiągniesz celu. Podobnie, jeśli będziesz robił to przez cały czas, bez lub za krótką przerwą (np. nieprzerwanie co 3 godziny przez tydzień i tylko 1 dzień przerwy) zmęczenie szybko Cię dopadnie, Twoje samopoczucie znacznie się pogorszy – organizm musi mieć czas na regenerację! Oszacował również, że jeśli wpadniesz na pomysł zamiany kubka na wielki garnek („teraz będzie szybciej!”), oczywiście taki, który jeszcze jesteś w stanie unieść, to po pewnym czasie przeciążysz organizm. Pojawią się problemy z kręgosłupem, a ty będziesz musiał przerwać drenaż piwnicy na kilka tygodniu lub miesięcy z powodu rehabilitacji. Co więcej, wchodząc po schodach z ciężkim garnkiem pełnym wody zwiększasz ryzyko upadku, a to może skończyć się przerwaniem Programu na dobre. Chociaż ta analogia jest całkowicie abstrakcyjna, to w uproszczony sposób tłumaczy skomplikowane prawa farmakokinetyki u podstaw skutecznej i bezpiecznej detoksykacji.

Nic tak nie motywuje jak historie innych osób, którym udało się pokonać chorobę za pomocą protokołu Cutlera. Zapraszam do zapoznania się z opisami przypadków, które będę stopniowo zamieszczał na tym blogu. Do tego czasu zachęcam do zapoznania się ze świadectwami sukcesów zamieszczonymi w zakładkach „Child Stories” i „Adult Stories” na stronie: https://cutlersuccessstories.weebly.com/

FAZA IV: Optymalizacja

Docierając do tego etapu osiągnąłeś cel Programu! Wyobraź sobie życie bez alergii, nietolerancji pokarmowych, częstych bólów głowy, brzucha, mięśni i stawów, zaników pamięci, mgły umysłowej, problemów z koncentracją, depresji, chronicznego zmęczenia i wielu innych przewlekłych dolegliwości. Chociaż nie wszystkie choroby Świata mają związek z metalami ciężkimi, to jest duża szansa, że większość Twoich przewlekłych dolegliwość bezpowrotnie zniknie po zakończeniu Programu.

W fazie optymalizacji jesteś ponadprzeciętnie zdrowym człowiekiem. Twój organizm dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami środowiska i „niezdrową” dietą. Być może nie potrzebujesz już leków i suplementów. To jednak nie oznacza, że można „spocząć na laurach”.

W tym momencie masz już olbrzymią wiedzę i świadomość. Program kosztował Cię wiele wysiłku, samodyscypliny i wyrzeczeń. Droga była kręta i wyboista. Nie pozwól, żeby Twój trud poszedł na marne. Ciesz się życiem, ale jednocześnie zadbaj o jego jakość. Chociaż wciąż wielu ludzi umiera przedwcześnie na zawały, nowotwory czy choroby autoimmunologiczne, to medycyna szczyci się tym, że żyjemy coraz dłużej. Ale tu nie chodzi o rekordy długowieczności, bo liczy się również jakość życia. Miarą sukcesu nie jest żyć długo, miarą sukcesu jest żyć długo i jednocześnie czerpać z niego jak najwięcej. Przyznasz, że choroba skutecznie ogranicza Twoje możliwości. Z pewnością zatrucie metalami ciężkimi zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu, ale też wcale nierzadko pozwala na długie i mizerne życie, przepełnione bólem fizycznym i psychicznym. Doceń więc to co osiągnąłeś i dbaj o siebie.

Żyjesz w Świecie pełnym zanieczyszczeń, zarówno chemicznych, jak i elektromagnetycznych. Nawet będąc świadomym człowiekiem, który dzielnie przeszedł przez wszystkie fazy tego Programu, nie jesteś w stanie uniknąć zagrożeń związanych z „postępem” współczesnej cywilizacji. Twój organizm jest silniejszy niż wcześniej, ale każdego dnia walczy z kolejną porcją toksyn, patogenów czy promieniowania. Prawdopodobnie, „wolny od metali ciężkich” organizm poradzi sobie, ale warto mu pomóc i nie ryzykować.

Dlatego na tym etapie doradzam jak utrzymać dobry stan psychiczny i fizyczny poprzez właściwą dietę, suplementację i styl życia.

Dr n. med. Piotr Witczak